Jak rozpocząć budowę domu? Co trzeba wiedzieć, o czym powinniśmy pamiętać?

Budowa własnego domu to ogromna życiowa inwestycja, w przypadku której potrzeba sporo poświęcenia. Co musimy wziąć pod uwagę, planując tego rodzaju przedsięwzięcie?

Budowa domu
Napisał: MGProjekt Pracownia Architektoniczna
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wypada po pierwsze określić, jaki będzie koszt budowy domu. Należy przeprowadzić zrobić wstępne rozeznanie, przemyśleć, jakie środki mamy możliwość przeznaczyć na zakup działki, a potem postawienie budynku. Koszt budowy domu będzie odmienny w zależności od metrażu jaki nas interesuje. Jeżeli bierzmy pod uwagę projekty domów z poddaszem i podpiwniczeniem na pewno będziemy musieli wyłożyć więcej niż w przypadku budowy niewielkiego domu parterowego. Kolejnym etapem oczywiście musi być nabycie działki. Przed jej zakupieniem powinniśmy koniecznie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który jest dostępny w urzędzie gminy, a czasem na stronie internetowej. Dokument stanowi informację o tym, jaka jest dozwolona powierzchnia i linia zabudowy czy kształt bryły budynku. Powinno się też uzyskać warunki zabudowy.

W następnym etapie możemy zabrać się za wybór projektu architektoniczno-budowlanego domu. Tutaj mamy dwie opcje do wyboru. Możemy skorzystać z porady i pomocy wykwalifikowanego architekta, który przygotuje projekt skrojony na nasze wymagania bądź możemy zdecydować się na zakup gotowego projektu.

Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu uważasz, że warto byłoby szerzej poznać to zagadnienie, to ponadto zerknij tu.

Wizyta u architekta oczywiście wiąże się z z koniecznością wyłożenia większej sumy pieniędzy. Na tym etapie powinniśmy przemyśleć, jak chcielibyśmy, by nasz dom wyglądał.

Dostępne są liczne projekty domów z poddaszem, domy podpiwniczone lub nie, a także domki parterowe. Powinno się wziąć pod uwagę, jaki metraż nas interesuje, ile łazienek potrzebujemy, ile pomieszczeń przyda się w przypadku naszej rodziny. Na dodatek musimy nabyć tzw. promesy przyłączeniowe na określone w warunkach zabudowy media. Chodzi głównie o zapewnienie dostawy prądu. Trzeba zwrócić się z podaniem o takową promesę do lokalnego rejonu energetycznego, który jest właściwy dla określonej miejscowości. Następnie należy w starostwie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 09:20:08