Jak rozpocząć budowę domu? Co trzeba wiedzieć, o czym powinniśmy pamiętać?

Budowa własnego domu to ogromna życiowa inwestycja, w przypadku której potrzeba sporo poświęcenia. Co musimy wziąć pod uwagę, planując tego rodzaju przedsięwzięcie?

Budowa domu
Napisał: MGProjekt Pracownia Architektoniczna
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wypada po pierwsze określić, jaki będzie koszt budowy domu. Należy przeprowadzić zrobić wstępne rozeznanie, przemyśleć, jakie środki mamy możliwość przeznaczyć na zakup działki, a potem postawienie budynku. Koszt budowy domu będzie odmienny w zależności od metrażu jaki nas interesuje. Jeżeli bierzmy pod uwagę projekty domów z poddaszem i podpiwniczeniem na pewno będziemy musieli wyłożyć więcej niż w przypadku budowy niewielkiego domu parterowego. Kolejnym etapem oczywiście musi być nabycie działki. Przed jej zakupieniem powinniśmy koniecznie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który jest dostępny w urzędzie gminy, a czasem na stronie internetowej. Dokument stanowi informację o tym, jaka jest dozwolona powierzchnia i linia zabudowy czy kształt bryły budynku. Powinno się też uzyskać warunki zabudowy.

W następnym etapie możemy zabrać się za wybór projektu architektoniczno-budowlanego domu. Tutaj mamy dwie opcje do wyboru. Możemy skorzystać z porady i pomocy wykwalifikowanego architekta, który przygotuje projekt skrojony na nasze wymagania bądź możemy zdecydować się na zakup gotowego projektu. Wizyta u architekta oczywiście wiąże się z z koniecznością wyłożenia większej sumy pieniędzy. Na tym etapie powinniśmy przemyśleć, jak chcielibyśmy, by nasz dom (poduszki na kanapę) wyglądał.

Dostępne są liczne projekty domów z poddaszem, domy podpiwniczone lub nie, a także domki parterowe. Powinno się wziąć pod uwagę, jaki metraż nas interesuje, ile łazienek potrzebujemy, ile pomieszczeń przyda się w przypadku naszej rodziny. Na dodatek musimy nabyć tzw. promesy przyłączeniowe na określone w warunkach zabudowy media. Chodzi głównie o zapewnienie dostawy prądu. Trzeba zwrócić się z podaniem o takową promesę do lokalnego rejonu energetycznego, który jest właściwy dla określonej miejscowości. Następnie należy w starostwie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 09:20:08