Mechanizacja produkcji - jaka jest rola maszyn w dzisiejszym świecie

Produkcja zawsze potrzebuje różnego rodzaju kontroli. Na wszystkich etapach, kontrola jakości, wykonania, trwałości oraz koniecznych standardów to niezmiernie ważna rzecz. Im bardziej złożony i delikatny produkt, tym częstsza oraz bardziej szczegółowa musi być wspomniana kontrola, nie mówiąc już o ważności tej generalnej.

Konkludując kontrola jakości jest istotnym aspektem w każdej firmie produkcyjnej. Dzięki niej poprawiamy jakość naszych produktów, ale również zmniejszamy straty finansowe wynikające ze zwrotów i gwarancji. W szerszej perspektywie można więc łatwo wywnioskować, że używanie porządnego systemu kontroli jakości może być inwestycją, która powinna zwrócić się w bardzo rychłej przyszłości.

sprzęt - krajobraz
Napisał: Arkadiusz Sikorski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Bez względu na to, czy w naszym przedsiębiorstwie główną siłę roboczą stanowią ludzie czy też maszyny montażowe, powinniśmy zadbać o właściwą kontrolę jakości, zarówno ostatecznych produktów, jak i ogólnie całego procesu produkcyjnego. Zasadniczymi celami wprowadzania kontroli jakości jest poprawienie jakości wyrobów i szybsze wykrywanie usterek. Efektem poprawy jakości wyrobów zazwyczaj jest zysk pieniężny wynikający z obniżenia się liczby zwrotów, powstałych usterek a także braków w końcowych produktach. Naturalnie kontrola produkcji to bardzo złożony proces, na który składają się liczne czynniki i elementy, jak na przykład: doświadczeni pracownicy, przemyślana dokumentacja a także specjalistyczne urządzenia. Ciekawy element tej złożonej układanki stanowią systemy wizyjne (bardzo pomocna strona, warto zajrzeć). Zazwyczaj przybierają one kształt stanowisk wizyjnej kontroli produkcji, dzięki którym możemy samoczynnie dokumentować wyniki kontroli w zgodzie z wymogami zastosowanego systemu jakości.

Takie stanowiska są często wymagane przez kontrahentów z innych krajów, dlatego jeżeli planujemy sprzedaż poza granicami Polski warto zastanowić się nad zamontowaniem takiego stanowiska. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją systemów wizyjnych w ofercie mają także konsultacje i doradztwo, szkolenia pracowników, jak również serwis gwarancyjni i pogwarancyjny. Podstawowym czynnikiem, który dotychczas zniechęcał potencjalnych kupców do zainwestowania w tego rodzaju technologię była wygórowana cena. Dzisiaj jednak sytuacja ta ulega zmianie. Wynika to głównie z faktu, że wraz z postępem technologicznym, wybrane podzespoły stają się coraz tańsze, a co za tym idzie gotowe systemy również tanieją. Taka sytuacja najbardziej cieszy końcowych klientów, którzy w efekcie uzyskują produkt o zdecydowanie wyższej jakości.

Szczęśliwie, minęły już czasy, gdy kontrola dokonywana była jedynie przez pracownika. Oczywiście, w przypadku wybranych produkcji, na przykład w przemyśle żywnościowym, kontrola (przenieś mnie do strony) na końcu zawsze robiona jest jedynie przez człowieka. Mimo to, również w żywności, podczas procesów produkcyjnych jest przeprowadzanych mnóstwo mniejszych kontroli poprzez urządzenia. Są to przykładowo: odrzucanie wytworów większych, o mniejszej wadze, o nieodpowiednim kształcie i mnóstwo innych.

Z postępem technologicznym procesów produkcyjnych, pojawiły się firmy wyspecjalizowane w tworzeniu systemów nadzoru. Dziś, Twoje przedsiębiorstwo produkcyjne może zaopatrzyć się w kompletne stanowiska kontrolne (sprzedaj), odpowiednie na różne etapy procesu produkcyjnego. Są to profesjonalne stanowiska, dodatkowo z urządzeniami wymaganymi do wybranego rodzaju produkcji. Różne przedsiębiorstwa specjalizują się w wytwarzaniu odpowiednich stanowisk. Niezależnie czy produkujesz mikroskopijne części elektroniczne albo całe samochody albo batoniki – na rynku wynajdziesz właściwe urządzenia do kontroli.

Dodatkiem do nadzoru są różnego typu systemy wizyjne. Są to elektroniczne urządzenia, wykorzystywane do przeprowadzania bezdotykowej analizy produktu. Są wykonane na wzór ludzkiego zmysłu wzroku. Zwykle obsługiwane przez program komputerowy na mechanicznym ramieniu. Systemy wizyjne odciążają pracowników na różnych fazach produkcji. Końcowe stanowiska kontrolne, są także wyposażone w systemy wizyjne, jako uzupełnienie. Dzięki takiej współpracy nie ma opcji, aby wypuszczony produkt miał jakiekolwiek niedociągnięcia.

Żaden z wymienionych systemów nie jest niedrogi, lecz ich posiadanie zazwyczaj przechyla szalę na korzyść naszej firmy oraz produkcji. Jakość podczas procesu produkcyjnego znacznie wzrasta, a koszty w pewnym momencie się zwracają, więc na dłuższą metę, jest to znakomita lokata. Pamiętajmy, iż kontrola - http://www.centrumjakosci.pl/kontrole-techniczne-okresowe.html - w każdej fazie procesu produkcyjnego zawsze się opłaca, nawet u małych przedsiębiorstw.

Nie ma wątpliwości co do tego iż mechanizacja wszelkiego rodzaju produkcji jest ogromnym udogodnieniem i wpływa na zwiększenie wydajności w przemyśle. Obecnie jest to tematyka niezmiernie interesująca i warta zgłębienia, jako że każdy z nas na co dzień użytkuje przedmioty pochodzące z masowej produkcji, a zdecydowanie ciekawym jest wiedzieć, jak dana rzecz została zrobiona.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-05 14:02:00